make it fresh

Odkrywaj z nami nową rzeczywistość.

30.09.16

Zacznij od treści - czyli dlaczego content ma znaczenie?

Zacznij od treści - czyli dlaczego content ma znaczenie?

Podczas obsługi wielu projektów spotykamy się z sytuacją, w której to nasi Klienci zapominają lub w ogóle nie przykuwają uwagi do contentu. Są utwierdzeni w przekonaniu, że stronę internetową można zaprojektować bez niego i ostatecznie ją uzupełnić. Jest to oczywiście błędne myślenie, ponieważ tak jak architekt nie jest w stanie zaprojektować budynku bez informacji o tym, ile w nim znajdzie się sypialni, salonów, kuchni i łazienek, tak samo ux designer i webmaster, będą mieli trudności z zaprojektowaniem dobrej strony internetowej bez wartościowego contentu.

 

No dobrze, ale czy lorem ipsum nie stanowi dobrej alternatywy?

Niekoniecznie, budowanie stron na podstawie takiego zamiennika ma tylko jeden plus - przyjemny dla oka i estetyczny design. Niestety nie ma on nic wspólnego z zawartością, która jest najważniejszym elementem realizacji. Ten nawyk został przejęty od projektantów graficznych, co w przypadku projektowania stron internetowych zupełnie mija się z celem i utrudnia prace. Skutkiem tego jest podwójne wykonanie tych samych czynności, co wiąże się z wydłużeniem końcowego terminu projektu oraz większym budżetem. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest, zaprojektowanie treści już na samym początku. Korzystanie z przykładowych zawartości już na poziomie procesu projektowego, może prowadzić do nierealistycznych założeń i potencjalnie poważnych wad konstrukcyjnych przez co, pozornie elegancki design, może stracić na swojej wartości w momencie wprowadzania rzeczywistych treści. 

 

Dlatego w pierwszej kolejności warto zainwestować w dobrą treść!

Wiemy już, że projektowanie z rzeczywistym contentem przyśpiesza produkcję. Wynika to z tego, że unikamy błędów przede wszystkim merytorycznych. UX designer może już na etapie projektowym podpowiedzieć pewne rozwiązania, które będą spójne z oryginalną zawartością - na co nie możemy sobie pozwolić przy korzystaniu z “manekina” treści. Wiemy doskonale, że zadaniem UX-owca jest tworzenie stron przede wszystkim użytecznych. W przypadku korzystania z “lorem ipsum” powstają projekty skupiające się przede wszystkim na estetycznym wyglądzie. Jesteśmy zdania, że dobrze zaprojektowana strona wspiera treść oraz wzmacnia jej przekaz, nie powinna natomiast służyć jako pusty wzór do wypełnienia. Treść może także zostać sprawdzona pod kątem użyteczności, aby nie wprowadzała użytkowników w błąd. Kolejnym plusem jest możliwość naniesienia zmian jeszcze podczas fazy projektowej. Co najważniejsze, dopasowywanie treści do wyznaczonego wcześniej placeholdera nie zawsze się sprawdza, ponieważ długości tekstów czasami okazują się nieodpowiednie i jedynym wyjściem jest wprowadzenie kolejnych zmian, co wiąże się z opóźnieniami w projekcie.

 

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do tego, że treść nie jest dodatkiem do strony, lecz stanowi jej główną składową, bez której proces projektowy staje się dużo dłuższy i nie osiąga tak spektakularnych efektów, jak w przypadku budowania strony na podstawie contentu. Takie rozwiązanie niesie przede wszystkim korzyści dla projektu w postaci zaoszczędzonego czasu oraz budżetu. Jedni twierdzą, że aby powstał omlet trzeba rozbić jajko, my uważamy, że do powstania dobrej strony internetowej, powinno się dostarczyć odpowiedni content.