make it fresh

Odkrywaj z nami nową rzeczywistość.

27.04.16

Wizja Kevina Ashtona - czyli Internet Rzeczy oraz jego związek z 5G.

Wizja Kevina Ashtona - czyli Internet Rzeczy oraz jego związek z 5G.

WIZJA INTERNETU RZECZY ORAZ JEJ ZWIĄZEK Z 5G.

Internet Rzeczy, czyli IoT (Internet of Things), już od dobrych kilku lat budzi wyobraźnię inżynierów i fanów technologii. Jest to koncepcja stworzona przez brytyjskiego przedsiębiorcę i twórcę start-upów – Kevina Ashtona. “Internet Rzeczy” czy też „Internet Wszechrzeczy” to ekosystem, w którym przedmioty mogą̨ komunikować́ się̨ między sobą̨ za pośrednictwem człowieka lub bez jego udziału. Koncepcja ta ma duży, już częściowo wykorzystywany, potencjał. Podejrzewamy, że kilka lat wystarczy, aby została spopularyzowana i stała się dla nas codziennością. W międzyczasie natomiast, warto się czegoś więcej o niej dowiedzieć. Internet Rzeczy będzie zjawiskiem wszechobecnym, obejmującym najróżniejsze dziedziny od inteligentnych ubrań, urządzeń codziennego użytku, mieszkań, poprzez inteligentny przemysł, gospodarkę wodną, transport, aż do inteligentnych miast. Tą ostatnią koncepcją zajmują się ujęte w ramach programu Horyzont 2020 projekty SIMPLI-CITY oraz CityPulse, które na Mobile World Congress 2016 można było zobaczyć niedaleko naszego stoiska.

 

Już obecnie do sieci podłączamy urządzenia codziennego użytku, które sprawiają, że do wielu rozwiązań człowiek jest w stanie przystosować się intuicyjnie. Nie jest zatem zaskoczeniem idea na przykład inteligentnych ubrań. Wpisanie w wyszukiwarkę Google frazy “inteligentne ubrania”, ukazuje ogrom artykułów dotyczących tego zagadnienia. Na popularności wciąż zyskuje też temat myślących domów, który na rynku istnieje już od lat 80tych. Na polskim rynku również możemy znaleźć start-upy, które prężnie rozwijają się w tematyce IoT. Mamy tu na myśli technologię OORT, której użytkownicy mogą kontrolować swoje środowiska pracy i życia z jednej aplikacji oraz tworzyć inteligentne systemy urządzeń codziennego użytku, dostosowując je do swoich potrzeb i swojego trybu życia.

Technologia ma pozwolić zarządzać wieloma poziomami codziennego życia i lepiej je kontrolować. Pozwoli na lepsze zarządzanie czasem i zasobami, co usprawni gospodarkę, sprawiając, że będzie bardziej wydajna i łatwiej będzie ją optymalizować pod zmieniające się sytuacje. Przewidywanie  jak i unikanie klęsk żywiołowych stanie się możliwe, dzięki bieżącemu dostępowi do dużej ilości danych, takich jak np. poziomy wody w rzekach, ilość opadów, czy stan zanieczyszczeń. Znacznie bardziej powszechne stanie się wśród przedsiębiorców automatyczne informowanie o stanie magazynów, dzięki czemu zarządzanie produkcją i sprzedażą będzie łatwiejsze, a przy okazji obniży się produkcja nadwyżek. Otrzymamy również możliwość wydajniejszej kontroli nad zużywaną energią, co dla naszej gospodarki może okazać się zbawienne.

 

W świecie przyszłości, jaki przedstawiają projekty podobnie jak nasz METIS-II wchodzące w skład programu Komisji Europejskiej Horyzont 2020, wszystkie parametry naszego życia są rejestrowane, obliczane i stale diagnozowane. Będziemy mieli do czynienia ze zwiększoną mocą obliczeniową oraz znacznie większymi możliwościami gromadzenia i przekazywania danych, odpowiednio zapewnionymi przez produkcję coraz mniejszych i tańszych sensorów oraz technologię transmisji danych 5G. Każdy dzień będzie przynosił nowe obliczenia i statystyki dotyczące tego, w jakim stopniu wykorzystujemy nasze zasoby, a dzięki codziennej analizie będziemy w stanie dostrzec nowe rozwiązania obecnych problemów.

 

Wiemy już, jakie korzyści może nam przynieść Internet Rzeczy, ale musimy mieć również świadomość zagrożeń związanych z tą koncepcją. Zagrożenia cyberprzestrzeni są większości osób dobrze znane. Jak będą one wyglądały w momencie, gdy zmieni się ilość i rola urządzeń podłączonych do internetu?

 

Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska  przeprowadził pierwsze badanie w całości dotyczące IoT w Polsce. Na podstawie tych badań przedstawiamy poniższy wykres, dotyczący Liczby urządzeń IoT na przestrzeni kilku lat z prognozą na rok 2020.  

Jak można zauważyć, do 2020 roku, czyli w przeciągu 5 lat, liczba urządzeń IoT wzrośnie pięciokrotnie.

Nietrudno sobie wyobrazić, że w momencie, gdy Internet Rzeczy stanie się codziennością, proces wymiany danych wymagać będzie nowych rozwiązań. Do dzisiaj zostało opracowanych  wiele metod, umożliwiających przekazywanie informacji między dwoma obiektami. Mamy tu na myśli WiFi,  Bluetooth, NFC, czy też Z-WA-VE.

Rok 2020 przyniesie nam wiele zmian, głównie związanych z powszechnym wykorzystaniem mobilnej sieci komórkowej nowej generacji 5G. W tej chwili na urządzenie mobilne przypada średnio 5 GB danych miesięcznie. Operatorzy prognozują, że wzrost wymagań technologii i użytkowników 5G w roku 2020 musi być w stanie utrzymać ruch na poziomie 500 GB na użytkownika miesięcznie. Innym wymaganiem stawianym przed tą technologią jest osiąganie przez użytkowników na 95% powierzchni Ziemi przez 95% czasu 50 Mbps prędkości pobierania i 25 Mbps prędkości uploadu.

Wiemy już, jaka jest wizja roku 2020. Wiemy, jak wielkie korzyści może nam przynieść IoT i sieć nowej generacji 5G. A wy, jak myślicie, czy wizja Kevina Asthona zostanie zrealizowana i życie w intuicyjnym świecie będzie możliwe? Czy może już jesteśmy w nim jedną nogą? Czy za 4 lata będziemy instalować Avasta na trampkach i słyszeć komunikat o aktualizacji bazy wirusów będąc na spacerze z psem? Jedno jest pewne - odpowiedzi na te pytania staną się oczywiste.